Volnočasové centrum H55

Jsme volnočasové a komunitní centrum, otevřeli jsme na podzim roku 2019. Najdete u nás víceúčelový sál, zahradu, ateliéry pro menší akce, ale také kavárnu s pořádným cappuccinem a pobočku Městské knihovny Praha. Probíhají u nás kurzy pro děti, mládež, rodiče i seniory, tematické workshopy a o nedělích pohádky. Jsme otevření novým nápadům, tak nás neváhejte kontaktovat, pokud u nás chcete uspořádat nějakou vzdělávací nebo volnočasovou akci.

Provozovatelem H55  je Bistro domů s.r.o., majitelem je MČ Praha 14. Volnočasové centrum nabízí sportovní, kulturní i společenské aktivity nejen pro obyvatele Hloubětína.

Historie místa č. p. 55

V domě č. p. 55 bývala škola, družina i knihovna. Volnočasové centrum H55 naváže na historii stavby a poslouží pro pořádání vzdělávacích aktivit, setkávání sousedů i řádění dětí. 

Dějiny jednopatrového domu u hloubětínského kostela se začaly psát roku 1862, když řád Křižovníků poskytl obci pozemek pro výstavbu školy. Mniši také zaplatili řemeslníky a přispěli na stavební materiál. Vyrostla nevelká budova, kterou nešlo dostatečně vytopit. Navíc tu byla jen jedna učebna, což brzy přestalo dostačovat. 

Už v roce 1875 se původní třída rozdělila na dvě a v roce 1883 přibyla třetí učebna v přízemí budovy, které dříve sloužilo jako byt učitele. Ten se přestěhoval do upraveného hospodářského stavení. V roce 1890 bylo výnosem c. k. zemské školní rady rozhodnuto o rozšíření školy o čtvrtou třídu. Ta měla fungovat do doby, než by se v Hrdlořezích otevřela tzv. expozitura, de facto pobočka hloubětínské školy, do které by docházely děti z Hrdlořez. 

Ke zřízení expozitury v Hrdlořezích ale nedošlo, což znamenalo jedno jediné: Škola v Hloubětíně se bude muset rozšířit. Do domu č. p. 55 se už další třídy nevešly, proto se našlo vhodné místo na tehdejším obecním poli, kde se měla vystavět nová škola. Místní školní rada vybrala návrh stavitele K. Felixe z Hloubětína a 14. srpna 1890 byl slavnostně položen základní kámen budoucí školy. 

Číslo 55 ale nezůstalo opuštěné. Fungovala tu školní družina a jistý čas také knihovna. Ta se pak přesunula do domu služeb na Vetiškovém náměstí. Nyní se vrací zpět, pobočka Městské knihovny se totiž stává součástí volnočasového centra H55. 

Byli jste u nás? Dejte nám vědět, jak se vám u nás líbilo!

NAPSAT RECENZI